דילוג לתוכן

הקומיקס בשירות המדע

אוגוסט 15, 2016

 

הקומיקס בשירות המדע

 

הנה איור מפתיע, שנתקלתי בו כשערכתי תרגום של ספר ביוכימיה. הקונספט של איור מפתיע בספר ביוכימיה הוא מפתיע כשלעצמו, אבל תראו:

אנזים פעיל 1

ולמה הוא מפתיע? שימו לב לאנזים שמימין, המוקף קווים קצרים ("אנזים" הוא חלבון המזרז תגובה כימית מסוימת). זוהי הצורה הפעילה של האנזים הזה, לעומת הצורה הלא-פעילה שמשמאל. הקווים האלה אינם צורה מקובלת לסמן אנזים פעיל; למעשה, אין קונוונציה מקובלת לציון הצורה הפעילה של אנזים.

הנה, לדוגמה, איור שגרתי יותר. רואים בו אנזים פעיל (למטה) ולא-פעיל (למעלה). הם שונים זה מזה בצורתם בלבד; אין פה סימון נוסף.

figure-06-05-05

ובכל זאת, המאייר המדעי שהכין את האיור הראשון בחר לסמן את האנזים הפעיל בקווים הקצרים האלה, שאכן משדרים מרץ ודינמיות. סוג הסימון הזה מקובל מאוד בז'אנר אחר: הקומיקס. הסתכלו, למשל, על הפריים הזה מתוך הקומיקס "אסטריקס" (צייר אלבר אודרזו). אפשר להבחין בשני סוגים של קווים המקיפים את הדמויות: קווים מעוקלים המציינים תנועה (סביב כף היד של אובליקס), והקווים שהם למעשה טיפות דקות הניתזות מפניו של אסטריקס, המציינות מאמץ או התרגשות.

אסטריקס

ובפריים הזה מתוך "טינטין" של ארז'ה, הקו המתעקל העולה מן הספל מציין שהתה חם.

tintin-indotherm

סוגת הקומיקס עשירה במוסכמות חזותיות לציון רגשות, תנועה, ריחות ועוד. כולנו מכירים את הנורה הנדלקת מעל ראשה של דמות ומציינת שיש לה רעיון, ואת הכוכבים שמסמנים שמישהו חטף מכה הגונה בראש. אבל סימנים רבים אחרים הם שקופים יחסית, ואנחנו מבינים אותם כמעט בלי לשים לב לתהליך הפענוח. יוצר הקומיקס מורט ווקר תיאר את השפה החזותית הזאת בפירוט ובחן בספרו The Lexicon of Comicana (שראה אור ב-1980). הוא אף העניק שם לכל סוג של סימון חזותי כזה – לדוגמה, הקו המתעקל העולה ממשהו חם נקרא indotherm, וטיפות הזיעה הניתזות מפניה של דמות בגלל מאמץ, מבוכה או התרגשות נקראות plewds.

ווקר כתב את ספרו במידה מסוימת של בדיחות הדעת, אך הוא הפך לספר הדרכה פופולרי לסטודנטים לאמנות וליוצרי קומיקס, ורבים מהמונחים שבו נעשו מקובלים בתחום. אחד המונחים הכלליים יותר, emanata, מוסבר באיור שלפניכם, הלקוח מתוך ספרו של ווקר. emanata הם כל הסימנים היוצאים, כביכול, מחפץ או מאדם ומציינים את מצבו הפיזי או הנפשי: חם, ריחני, נבוך או שיכור.

emanata

הקומיקס, כמובן, אינו הסוג היחיד של אמנות שיש לו שפת סימנים מוסכמת כזו. הציור המערבי לאורך הדורות ידוע בשפה הסימבולית העשירה שלו. באמנות הנוצרית, מריה אם ישו מופיעה בלבוש כחול, המסמל טוהר; שושן צחור מסמל תום וצניעות; כלב מסמל נאמנות. בציורי טבע דומם, שעון, גולגולת או נר כבוי מסמלים את הזמן החולף ואת המוות.

נחזור אם כן לאיור שהתחלנו בו, ולאנזים הפעיל המוקף קווים קצרים – סוג של emanata, אפשר לומר, הדומים לשלל סוגי הקווים בקומיקס המציינים חום, תנועה, ריח וכו'. הלכתי לחפש איורים נוספים דומים ומצאתי את זה, שבו הצורה הפעילה מסומנת ב"הילה" מזוגזגת וצהובה. ההילה המזוגזגת הזאת גם היא מאוד קומיקסית באופייה, ואפשר למצוא אותה בקומיקס בהקשרים של אנרגיה, עוצמה או פיצוץ.

zigzag enzyme

הנה, למשל, "האיש המחושמל", מוקף הילה צהובה דומה:

electrified

והנה "סופרקידס", מקומיקס חינוכי קנדי שעסק בחיסכון באנרגיה, מוקפים הילה מזוגזגת כחולה:

superkids1

וכמובן: בום!

בום זבנג 2

בום זבנג 1

 

הסימונים הקומיקסיים האלה אינם שכיחים בתחום הביוכימיה, ואף על פי כן, הם מופיעים פה ושם. מעניין לשים לב לזליגה של שפת הקומיקס לשפת האיור המדעי, ומעניין אם המאיירים שהשתמשו בה עשו זאת במודע – או ששפת הקומיקס חלחלה כל כך לתרבות הוויזואלית הכללית, עד שנכנסה למאמרים ולספרי הלימוד מבלי שהמאיירים הבחינו באילו כלים הם משתמשים.

 

תודה לביוכימאי ד"ר יאיר בן-חיים מהאוניברסיטה הפתוחה, למאיירת אלית אבני-שרון וליובל שרון מקומיקס וירקות על הפידבק לפוסט.

17 תגובות
 1. זאב רז permalink

  נהדר!!

 2. איזה יופי! מעולם לא הקדשתי לזה באמת תשומת לב (אולי כי אני לא חובב קומיקס).
  *מתחיל לנבור בערימת המאמרים על השולחן בחיפוש דוגמאות כנ"ל*
  עם זאת, אני בעצמי שאבתי מהעולם הגיקי, כשציירתי אנזים שמעכל RNA בצורת פאקמן:
  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867413005771
  האיור בתקציר הגרפי הוא של אמנית ששכרנו (לצערי שכחתי את שמה), שמבוסס על איור שאני הכנתי.

 3. ועוד הערה – לא רק האיורים שואבים מהעולם ה"גיקי" (קומיקס בדוגמה שלך) אלא גם שמות של מינים, גנים וחלבונים רבים מאוד.
  למשל – המקביל בזבוב לחלבון XRN1 השמרי שמופיע במאמר שלי נקרא אכן פאקמן.
  בין החלבונים המוכרים יותר הוא סוניק הדג'הוג – ע"ש סוניק הקיפוד ממשחק המחשב.
  ויש כאמור עוד רבים מספור – משר הטבעות, מהארי פוטר ואף לאחרונה דווח על מיני נמלים חדשים שנקראו ע"ש הדרקונים מ"משחקי הכס".

  • שמות הם כר נרחב לביטוי עולמנו האינטלקטואלי… את סוניק הדג'הוג הכרתי אבל כל השאר חדשים לי. אגב, יש גם גופים אסטרונומיים למיניהם שזכו לשמות ברוח זו, למשל אסטרואידים בשם טולקין ובילבו.

   • בשמות של גנים אפשר למצוא הרבה הפתעות. בארבידופסיס (תודרנית לבנה), למשל, יש את סופרמן, קריפטונייט וקלארק קנט. אחד מהם, אגב, לא באמת גן.

 4. איזה רשומה נפלאה,
  וכמה יפה הדרך שבה את מרחיבה את העניין
  משפה מילולית אל שפה חזותית. הרחבת את דעתי :- )
  וחשבתי על הדרך שבה הסימנים והשפה הקומיקסית
  עברה מהקומיקס אל האמנות וממנה אל האיור המודרני,
  ומשם אל האיורים המדעיים שהבאת.
  אחת החוליות החשובות המקשרות היא ה'פופ-ארט',
  ומי שהשתמש רבות באותם קווים היה קית' הרינג,
  יתכן אפילו שהוא הוא שהיה נטוע בתת תודעתו האיורית
  של אותו מאייר של הדוגמא הראשונה שהבאת?

 5. אלה באמת אבחנות מעניינות ומעוררות מחשבה, והתמונות בפוסט מסבירות אותן באופן מאוד אפקטיבי ומשכנע.

  ההשערה בנוגע לקית' הרינג כמובן אפשרית, אבל קצת פחות משכנעת אותי. כמובן שזה יכול להיות, אבל נראה לי סביר לשער שמי שאייר או איירה את המאמר, בעיקר אם הם אמריקאים, היו חשופים לעתים יותר מזומנות לדימויי קומיקס מאשר לציורים של קית' הרינג. אולי הם אפילו חובבי קומיקס של ממש.

  • תודה. וייתכן כמובן ששתי הדרכים פועלות במקביל – כלומר היכרות ישירה עם הקומיקס (סביר במיוחד כשמדובר במאיירים, כלומר מראש אנשים ויזואליים) או היכרות עם אלמנטים משפת הקומיקס שכבר נדדו הלאה בתרבות.

 6. רשומה נפלאה

 7. טוב, קיוויתי שמישהו ישאל למה וונדרוומן. אז כנראה כולם הבינו שזה בגלל לאסו האמת, כי זה קומיקס בשירות המדע! ברור!

Trackbacks & Pingbacks

 1. לינקים ספרותיים לסוף השבוע – 19/8/2016 | קורא בספרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: