דילוג לתוכן

קַפֵּה ראשו

יוני 28, 2017

 

פועל ותיק הזוכה לעדנה בשנים האחרונות הוא "לְקַפּוֹת", כלומר להסיר את הקצף מתבשיל. פועל שימושי בלא ספק בימינו הקולינריים. מה מקור הפועל הזה?

"נִקְפָּה", לפי מילון אבן שושן, פירושו "נקפא, נקרש", והשורש קפ"ה קרוב במשמעותו לשורש קפ"א – הקצף נקרש על התבשיל כשם שמים קופאים והופכים לקרח. לצד הפועל, המשמש תדיר בספרי בישול, קיים גם שם עצם שאינו בשימוש כלל – קֵפֶה או קוֹפִי, שהוא הקצף הנוצר על התבשיל. "לְקַפּוֹת" אינו קשור אפוא ל"כפית", כפי שגורסים הסברים המבוססים על אטימולוגיה עממית, וגם לא לקָפֶה (או לקוֹף).

"לְקַפּוֹת", הנגזר מן השורש קפ"ה (השייך למה שנקרא גזרת נחי ל"ה), קרוב אפוא ל"קָפוּא" ול"מִקְפָּא", הנגזרים מן השורש קפ"א (השייך למה שנקרא גזרת נחי ל"א). ואכן, שתי הגזרות האלה קרובות זו לזו. אמנם, הצורות השכיחות "לְמַלּוֹת" במקום "למלא" ו"לְרַפּוֹת" במקום "לרפא" נחשבות לשגיאות, אך הן מתאימות לדגם ותיק מאוד בשפה העברית: פעלים השייכים לגזרת נחי ל"א מקבלים לעתים קרובות צורה של פעלים מגזרת נחי ל"ה. כך, בלשון חכמים, אנו רואים לעתים קרובות "מצינו" במקום "מצאנו", "קרינו" במקום "קראנו" ו"לקרות" במקום "לקרוא" ("מעשה ובאו בניו מבית המשתה ואמרו לו לא קרינו את שמע אמר להן אם לא עלה עמוד השחר חייבין אתם לקרות" – תלמוד ירושלמי, כאן). ולא רק בלשון חכמים – גם בתנ"ך אנו מוצאים "וַיְכַל מֵהִתְנַבּוֹת" (שמואל א י יג).

צורות אלה אינן בשימוש כיום, ואלה שנמצאות בשימוש נחשבות, כאמור, לשגויות. ובכל זאת אנו אומרים "להתחבא", אבל בצורת בינוני פעול – "חבוי"; "לבטא", אבל "ביטוי"; "לרפא", אבל "ריפוי"; להינשא, נשואה, אבל – נשוי! וכך אנו מוצאים בספרות, לצד "קפוא", גם את הצורה "קפוי", באותה משמעות. כל אלה הן מילים שאל"ף התחלפה בהן ביו"ד האופיינית לנחי ל"ה. וגם ההפך קורה – כמו במילה "הלוואה", הנגזרת מן השורש לו"ה, בדיוק כמו "הלוויה", ואשר קיבלה את צורתה בשל אנלוגיה לגזרת נחי ל"א, כלומר – יו"ד התחלפה באל"ף.

אתם מוזמנים אפוא לְקַפּוֹת את המרק, ולזכור שאילו הפועל הזה היה מתגלגל בצורה שונה מעט, הייתם צריכים לְקַפֵּא אותו.

 

15 תגובות
 1. מעניין למרות שבישול זה לא הצד שלי.תודה.

 2. זאב רז permalink

  מבריק ופוקח עיניים.
  לא הכרתי בעוונותי את הפועל שממנו מתחיל הדיון…
  תודה לך

 3. תודה רבה.
  ואני אומר מדי פעם, אמנם בבדיחות הדעת, "קפיתי למוות" – לציון הטמפרטורה הנמוכה 🙂

 4. אלקנה permalink

  תופעה דומה קיימת בביטוי מהתלמוד הבבלי שאפילו הגייתו דומה – כמי שכפאו שד, כלומר: עשה דבר כאילו שד כפה עליו לעשותו.
  גם כאן השורש הוא כפ"י (=כפה) מגזרת נחי ל"י (ל"ה) אבל בביטוי הפכה היו"ד (או הה"א) לאל"ף.

 5. גלעד permalink

  דוגמה מעניינת מלשון התפילה – בקידוש לבנה מייחלים האשכנזים: "למלאת פגימת הלבנה"

 6. לפי מה שאני מבין ממילון אבן שושן (ערכים קפה, קֵפה), "לְקַפּוֹת" אמנם נגזר מן השורש קפ"ה, אך לא במשמעות של קרישה והפיכה למוצק (בדומה לשורש קפ"א), אלא במשמעות אחרת של קפ"ה: הצפה.
  ראה למשל תלמוד בבלי מסכת סנהדרין דף קח עמוד א:
  מלמד שהיה נח הצדיק מוכיח בהם ואומר להם: עשו תשובה, ואם לאו – הקדוש ברוך הוא מביא עליכם את המבול, ומקפה נבלתכם על המים…
  "רש"י": מקיפה – מציף, כמו ויצף הברזל – דמתרגמינן וקפא (מלכים ב, ו).
  כלומר, מה שצף למעלה נקרא "קֵפֶה" (או "קִיפָה"), ומי שמסיר אותו – הוא "מְקַפֶּה".

  • היי אוריאל, ברוך השב! צודק כמובן. ניסיתי לעמוד כאן – אולי לא בצורה מספיק ברורה – על הקשר בין השורש קפ"ה לבין השורש קפ"א, הקרוב אליו במשמעותו. לשני השורשים יש משמעות משותפת של הקרשה, התמצקות (ומבחינה פיזיקלית, אולי הקשר נובע מן האנומליה של המים, כלומר מכך שהנוזל המוכר לנו ביותר צף – ולא שוקע – כשהוא מתמצק, כלומר קופא).

   תודה על ההערות המועילות והדוגמאות המצוינות. בלי נדר, מקווה להיעזר בהן כדי לשפר את הפוסט 🙂

   • אוריאל permalink

    "ברוך השב"? כנראה שהספקתי לשכוח שביקרתי כאן, או שמא יש עוד אוריאל מאתר מענה לשון?

    עכ"פ, לגופו של ענין, אינני בטוח שיש קשר לשוני בין קפ"ה1 (להתמצק) לבין קפ"ה2 (לצוף). זה טעון הוכחה.

    • כבר הגיב כאן אוריאל, אולי אחר. שים לב שכפל המשמעות הזה חוזר לאורך הבניינים, למשל פיעל ופועל. על התבשיל או היין הנוזלי מצטבר חלק מוצק, שאותו אפשר לקפות.

    • כמו כן, בעניין הקשר הלשוני בין קפ"ה במובן התמצק לקפ"ה במובן צף – ארגון הערך במילון אבן שושן מציין כמובן שלהבנתו של המחבר זהו שורש אחד בעל משמעויות קרובות. משום כך זהו ערך מילוני אחד שמשמעויות שונות שלו בבניין מסוים מסומנות במספרים. כאשר מופיעים במילון שורש או מילה שקיימים בשפה פעמיים באופן בלתי תלוי, כמו השורש הל"ל או המילה "אָב", הם מופיעים במילון כשני ערכים עוקבים נפרדים המצוינים באותיות א, ב (יש הסבר בעניין זה בתחילת המילון).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: