דילוג לתוכן

בדיעבד, דלעיל וכדלקמן: ארמית מודולרית

אוגוסט 23, 2015

ארמית מודולרית

 

מה משותף ל"בדיעבד", "כדלקמן" ו"דלעיל"? כולן הגיעו אלינו מן הארמית, כולן בנויות מכמה מרכיבים ואם נפרק אותן ונתבונן בהן, ניווכח שיש להן מרכיבים משותפים.

"בְּדִיעֲבַד" בארמית היא קיצור של "בִּדְאִיעֲבַד", מילה המורכבת מכמה חלקים: אות היחס "בְּ"; התחילית "ד", המקבילה ל"שֶ" העברית; המילה "אִי", שהיא קיצור של "אִין", המקבילה ל"אִם" שלנו; ו"עבד", שפירושה "עשה". הפירוש המילולי של "דְאִיעֲבַד", אם כן, הוא "שאם עשה", ו"בדיעבד" פירושה – משנעשה הדבר, לאחר מעשה.

התחילית "ד" מופיעה גם במילה השימושית "דִלְעֵיל". "עֵיל" או "עֵל" בארמית פירושה "מַעְלָה", ו"לעיל" בארמית שקולה אפוא ל"למעלה" בעברית. דְּ + לְעֵיל שקול לצירוף שֶ + למעלה: דלעיל, שלמעלה, שכתוב במקום קודם בטקסט.

גם "כְּדִלְקַמָּן" מקורה בארמית, והיא בנויה בצורה דומה. "קַמָּן" בארמית פירושה "לפנינו, הלאה", ו"כדלקמן" מורכבת מן החלקים כְּ + דְּ + לְ + קַמָּן. "ד" מקבילה כזכור ל"שֶ" העברית, ולכן פירוש הצירוף הוא: כמו שלפנינו, כמו ש(כתוב, נאמר) בהמשך.

"כְּדִלְהַלָּן" דומה ל"כדלקמן" הן במשמעותה והן במבנה שלה. "הַלָּן" או "להלן" פירושה "הלאה", והצירוף כְּ + דְּ + לְ + הַלָּן פירושו: כמו שלהלן, כמו ש(כתוב) בהמשך.

"קַמָּן" של "כדלקמן" אינה נראית מוכרת במבט ראשון, אך למעשה יש לה קרובי משפחה בעברית. "קמי" בארמית פירושה "לפני", ו"קַמָּא" – קיצור של "קַדְמָא" – פירושו "ראשון", "קודם בסדר". מכאן "קמאי", שפירושו קדום, ראשיתי.

לעומת "קמאי" הפיוטית אנו מוצאים את הצירוף היבש בית משפט קַמָּא, שפירושו בית המשפט שדן בנושא מסוים בערכאה הקודמת (כגון בית משפט שלום ביחס לבית משפט מחוזי), ואת שופט קמא – הלוא הוא השופט בבית משפט זה. רצה המקרה וישנו בישראל גם שופט (בדימוס) ששמו, באמת, קמא – עזרא קמא – שאין לי ספק שהצליח לבלבל כהוגן כמה עורכי דין.

 

והמלצה לחובבי הארמית (והעברית) – המילון הארמי-עברי של רוני הפנר מהאתר המעולה השפה העברית. את המילון הקטן והמצוין הזה אפשר לקנות כאן.

2 תגובות
 1. בדילעלן, בדילקמא,
  דלקעיל, ובדיעקמא?
  קמא דלעא העלנא הזו?
  אני מרוצה מהאיקא/ארמית!
  (וגם, כשהספר שלי יצא בארמית
  יקראו לו 'מבירא רמא לאיגרא קמא')

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: