דילוג לתוכן

אל"ף קמץ אה

ינואר 19, 2011

aleph

"לצעוק חמאס כנגד רעיון בחירות ממוחשבות ארציות זו טעות קשה," קובעת כותבת בבלוג בנושאי טכנולוגיה. אכן טעות – "לצעוק חמס" (בלי אל"ף) הוא ביטוי עברי שפירושו לזעוק שנעשה עוול (שהרי "חמס" הוא עוול או גזל). איך השתרבבה לכאן האל"ף? כנראה משתי סיבות – האחת, שהכתיב "חמאס" מוכר מאוד לעין מן התעתיק העברי של שמה של התנועה הפונדמנטליסטית הפלסטינית. והאחרת, והחשובה לא פחות, היא שבשפה העברית יש מסורת ותיקה של שימוש באות אל"ף לציון תנועת a.

כמה ותיקה? רבים יודעים, שביידיש משמשות האותיות אעו"י כאותיות ניקוד, וכי האות אל"ף משמשת לציון תנועת a, והאות עי"ן לציון תנועת e. השימוש הזה הושפע כמובן מאוד מן השפות האירופיות, שיש בהן אותיות ניקוד, ובפרט מן הגרמנית; ואף על פי כן הוא עברי יותר מכפי שאולי נדמה.

העברית הקדומה נכתבה ככל הנראה בכתב שכלל עיצורים בלבד. בהמשך דרכה החלו האותיות אהו"י לשמש, לצד תפקידן כעיצורים, גם כאִמות קריאה, כלומר כאותיות המציינות תנועה. הכול יודעים, למשל, שהאות יו"ד מציינת תנועת i, כמו במילה "שמרתי", וכיום אנו מוסיפים אותה ביד רחבה במילים כמו "כיתה" ואפילו "מינהלת-" כדי להבהיר כיצד יש לקרוא אותן.

תפקידה של האל"ף כאם קריאה מובהק פחות – היא עשויה לציין את כל התנועות (למשל במילים שמאל, ראשון, ראשית, צוואר); אך כפי שכותבת ד"ר רבקה ירקוני בספרה "העברית המקראית", על פי רוב אין האל"ף אם תנועה שנוספה כדי להקל את הקריאה, אלא עיצור-לשעבר שכבר אין מבטאים אותו. ואולם, ישנן דוגמאות מועטות שבהן האל"ף מופיעה במקרא כאם קריאה מוספת, ואז היא מציינת בדרך כלל תנועת קמץ – למשל בדבריה הידועים של נעמי "אל תקראנה לי נעמי, קראן לי מָרָא, כי המר שדי לי מאד" במגילת רות (א', כ'),  או בצירוף "וקָאם שאון" (הושע י', י"ד) (ותודה לאדי זילצר הידען, שהסב את תשומת לבי לדוגמאות האלה שהביאה ירקוני).

לאל"ף, אם כן, יש תפקיד ותיק כמציינת של תנועת a בכתיב העברי – ולא בכדי היא משמשת בתפקיד זה בכתיב של היידיש. כיום מקובל, וגם האקדמיה ניסחה הנחיות בעניין זה, להשתמש באל"ף לציון תנועת a בתעתיק העברי של מילים לועזיות, כדוגמת קלאסי, פנאטי וצ'אד.

התחדיש "לצעוק חמאס" מבוסס אפוא על תקדימים לשוניים ותיקים – והוא אינו היחיד: אולי נתקלתם בצורה "הפאן השני של הבעיה" – שבה המילה "פן" מאויתת בתוספת אם הקריאה אל"ף, שוב, כנראה בהשפעת התעתיק העברי של התחילית pan (למשל פאן-אמריקן); ואפילו במילה "מאגניב", שבה האל"ף ממלאת תפקיד כפול – מלבד תפקידה כאם קריאה, היא נוספה כאן כדי לציין שאין מדובר ב"מגניב" של שנות השמונים אלא ב"מאגניב" העדכני יותר, שבו הטעם נדד להברה הראשונה של המילה.

File:Phoenician aleph.png

הרהרתם, יש לכם תובנה, דוגמה או שאלה? תגיבו חופשי (החלון למטה).

12 תגובות
 1. אלישבע permalink

  מאגניב!

  להתראות וכבר אוטוטו מזל טוב!

  • משה קלרטג permalink

   אהבתי את מאגניב.
   אאהבתי.
   אהאבתי.

 2. מעניין שגם באנגלית האות a לא משמשת בעצם רק לצליל a אלא למגוון רחב מאד של הצלילים לרבות e ארוך – במילים רבות – share; say, man ועוד.
  אולי ההשפעה היא דווקא מערבית שם האות אליף משמשת בעצם רק כאם קריאה ואת העיצור א' מייצגת ההמזה.

  • האלפבית העברי, האלפבית הערבי, וכל האלפביתים המערביים – מקור כולם באלפבית הפיניקי; וקל למדי לראות את הדמיון ביניהם גם היום (למשל, האות הרביעית באלפבית העברי היא ד, בלטיני – d, ביווני – דלתא). הקרבה בין האלפביתים, והקרבה הגיאוגרפית היחסית והזמינות התרבותית, איפשרו השפעה הדדית בתקופות שונות בהיסטוריה. השימוש באל"ף לציון תנועת a בעברית בת ימינו עשוי תיאורטית להיות מושפע מערבית כמו מאנגלית – וזו כבר שאלה לבלשן.
   מה שהצבעתי עליו בפוסט זה הוא שבלי תלות בהשפעות מאוחרות יותר, השימוש באל"ף לציון תנועת a היה קיים כבר במקרא.
   ואכן מעניין מאוד לראות, שהאות אליף בערבית – המקבילה כמובן לאל"ף שלנו – משמשת בלעדית לציון תנועת a.

 3. גילה רז permalink

  כמו תמיד, השכלתי ונהנתי! את מצליחה לחדד ולהבהיר דברים שכולנו נתקלים בהם מבלי לברר אותם עד הסוף. חן! חן!

 4. חמאס! זה גדול,
  וגם מעניין, שוב, העניין של טעויות עגיוניות.
  ואלפוני? הי, אלפוני זה של סבתא שלי….
  שדרך אגב, היתה מורה דגולה לעברית וידעה אותה על בוריה,
  ובכל זאת אהבה מאוד לדבר יידיש.
  שיטת לימוד הקריאה שלה היתה לפרק את השפה לפי הניקוד,
  קודם כל לומדים את המילים ש'מנוקדות' באלף:
  דנה נמה, דנה קמה.

  • סבתך היא מחברת "אלפוני"? זה ייחוס אמיתי! גם אני למדתי לפי השיטה הזאת (שלפי מה שאני שומעת, היא טובה יותר מהשיטה הנהוגה כיום…).
   ואכן, "לצעוק חמאס" זו עוד דוגמה לטעות הגיונית. זה אם כך טעם שלישי, נוסף על שני אלה שציינתי, לטעות השכיחה-להפתיע הזאת.
   תודה על התוספת.

 5. זה לינק מה שכתבתי למעלה…

 6. משה קלרטג permalink

  מי שנכנס אדר…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: